
Profesionální solární kabel H1Z2Z2-K od výrobce MG Wires, certifikovaný dle EN 50618, určený pro dlouhodobé použití ve fotovoltaických instalacích. Odolný proti UV, povětrnosti, chemikáliím a vhodný i…
Osobní odběr v úterý 30.06.2026
PPL - Parcelbox nebo výdejní místo v úterý 30.06.2026
PPL - kurýrní služba v úterý 30.06.2026
Termíny dodání jsou platné, pokud objednáte nyní, 28.06.2026 3:02 a pro 1 ks.
Konektory Stäubli MC4 EVO 2 ve variantě PV-KBT4-EVO 2 (samice) + PV-KST4-EVO 2 (samec) představují druhou generaci osvědčeného MC4 systému, navrženou pro vyšší provozní bezpečnost, stabilnější kontakt a dlouhodobý bezúdržbový provoz ve fotovoltaických elektrárnách.
EVO 2 využívá zdokonalený kontaktní systém MULTILAM, který zajišťuje velmi nízký přechodový odpor, rovnoměrné rozložení proudu a minimalizaci zahřívání spoje i při dlouhodobém zatížení. Konstrukce konektoru je optimalizována pro rychlou a bezpečnou montáž při zachování vysoké mechanické odolnosti.
Po správném zakrimpování a spojení dosahují konektory krytí IP65 / IP68, což zajišťuje vysokou odolnost proti vodě, prachu a povětrnostním vlivům. Západkový zámek zabraňuje nechtěnému rozpojení a konektor lze rozpojit pouze pomocí originálního odpojovacího nástroje.
MC4 EVO 2 jsou určeny pro FV systémy s napětím až 1500 V DC a jsou kompatibilní s FV kabely o průřezu 4 a 6 mm².
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Typ konektoru | MC4 EVO 2 |
| Provedení | Pár (PV-KBT4-EVO 2 + PV-KST4-EVO 2) |
| Jmenovité napětí | 1500 V DC |
| Jmenovitý proud (30 °C) | až 69 A (dle průřezu a způsobu uložení) |
| Rozsah průřezu vodiče | 4 mm² / 6 mm² |
| Kontaktní systém | MULTILAM |
| Přechodový odpor | ≤ 0,2 mΩ |
| Způsob připojení | Krimpování |
| Materiál kontaktu | Měď, cínovaná |
| Izolační materiál | PC / PA |
| Krytí – spojený stav | IP65 / IP68 |
| Krytí – rozpojený stav | IP2X |
| Teplotní rozsah okolí | −40 °C až +85 °C |
| Max. teplota konektoru | 105 °C |
| Bezpečnostní třída | II |
| Počet spojovacích cyklů | 100 |
| Západkový zámek | Ano (odemčení pouze nástrojem) |
| Hořlavost materiálu | UL94-V0 |
| Upozornění | Nerozpojovat pod zatížením |
Stäubli Electrical Connectors je švýcarský výrobce patřící mezi světové lídry v oblasti průmyslových a energetických konektorových systémů. Řada MC4 EVO 2 je výsledkem dlouhodobého vývoje reagujícího na požadavky moderních fotovoltaických elektráren, vyšší napěťové úrovně a zvýšené nároky na bezpečnost a životnost spojů.
1) Jsou konektory MC4 EVO 2 bez problémů akceptovány při revizích FVE v ČR?
Ano. Originální konektory Stäubli MC4 EVO 2 splňují platné mezinárodní normy pro FV konektory a jsou revizními techniky v ČR standardně akceptovány při správné montáži.
2) Jaký je hlavní rozdíl mezi MC4 a MC4 EVO 2?
EVO 2 je novější generace s vylepšeným kontaktním systémem, nižším přechodovým odporem, vyšší proudovou rezervou a možností použití v systémech do 1500 V DC.
3) Lze MC4 EVO 2 kombinovat se staršími MC4 konektory?
Ne. Z bezpečnostních a certifikačních důvodů se doporučuje spojovat pouze konektory stejné generace a výrobce. Kombinace MC4 a MC4 EVO 2 není doporučena.
4) Jaký průřez kabelu je pro EVO 2 nejvhodnější?
4 mm² se používá pro běžné stringy a kratší trasy, 6 mm² pro delší vedení, vyšší proudy nebo snížení úbytku napětí. Konkrétní volba vždy vychází z návrhu FVE.
5) Je nutné používat originální krimpovací nářadí Stäubli?
Ano. Pro dosažení správného kontaktního tlaku a dlouhodobé spolehlivosti spoje je nutné použít krimpovací nářadí určené výrobcem.
Vážení zákazníci,
od 25. 6. do 7. 7. 2026 máme dovolenou.
Objednávky přijaté a uhrazené tak, aby je bylo možné vyřídit do 24. 6. 2026, zpracujeme ještě před dovolenou.
Objednávky přijaté později budeme vyřizovat postupně až po našem návratu, tedy od 8. 7. 2026.
Děkujeme za pochopení.
Tým FVE-MP.cz